Éger-völgy (Nyugati-Mecsek): a Jakab-hegy keleti lábánál Magyarürögön keresztül vezető völgy, igen kedvelt kirándulóközpont. Mesterséges tó, tűzrakóhely, esőház, padok, asztalok teszik komfortossá.
Emil pihenő (Közép-Mecsek): a Mandulásban, a Mecseki Kemping területén található, kőből épült emlékmű. Dr. Bokor Emil, kórházi főorvos, a Mecsek Egyesület buzgó munkása emlékére állították.
Erdész-emlékmű (Közép-Mecsek): Lapison, a volt lapisi vadászház helyén 1996-ban " a honfoglalás 1100. évfordulóján " emelt emlékmű, mely a Mecsek hétféle jellemző kőzetéből (gránit, szürke mészkő, zöld kristályos mészkő, rózsakristályos mészkő, vörös homokkő, andezit, fonolit) épült, jelképezve a honfoglaló hét törzset (Nyék, Megyer, Kürt-Gyarmat, Tarján, Jenő, Kér, Keszi). Dr. Tóth Aladár erdész tervezte.
Erdész-emléktábla (Közép-Mecsek): a Misina alatti buszfordulónál és erdei parkolónál elhelyezett emléktábla, 2001-ben állították.
Erzsébet királyné emlékfája (Közép-Mecsek): Komlón a Mecsekfalui temetőben helyi védelem alatt álló kislevelű hársfa. 1899-ben ültették.
Ezeréves gesztenyefa (Közép-Mecsek): Pécsbányatelepen, a sportpálya mellett, a kultúrház udvarában valaha állt hatalmas szelídgesztenyefa. Csonkja megtekintésre érdemes.
Farkas-árok (Keleti-Mecsek): a Hárs-hegytől Váralja felé vezető völgy neve. Itt található a Lendület-forrás, a Kalán Miska kútja, valamint a Jágerok kútja.
Fehér-kúti kulcsosház (Közép-Mecsek): a Letics-parrag nyugati kúpján, a TTE által épített volt turistaház, mely 1951-ben készült el. A ház a Mecsek-háti műútról közelíthető meg. A Fehér-kút régen gémeskút volt, majd kerekes kútként működött. A ház ma kulcsosházként üzemel, a kút vizét hidroforral juttatják fel.
Fellbach sétaút (Közép-Mecsek): a Kardos úti kulcsosházat a Tettyével összekötő zöld négyzet jelzésű sétaút. Pécs testvérvárosáról, a németországi Fellbachról nevezték el 1993-ban. Felavatásán a fellbachi természetjárók is részt vettek.
Ferde-vízesés (Keleti-Mecsek): az Óbányai-völgyben, Óbánya és Kisújbánya között található érdekes geológiai képződmény, híd vezet át rajta. A híd túloldalán látható a Csepegő-szikla.
Flóra pihenő (Közép-Mecsek, 404 m): 1893-ban építették az ún. "Bertalan-sziklára" a Dömör-kaputól délkeletre, a Gyükés-szőlők felső részén álló szép, bástyára emlékeztető kilátót. 1911-től "Flóra pihenője" a neve az addig Dömör-kapui kilátónak nevezett építménynek, özv. Hamerli Jánosné emlékére, és róla nevezték el Flóra pihenőnek. A Hamerli család 500 koronás adományából újították fel.
Francia-emlékmű (Közép-Mecsek, 340 m): az emlékművet Zsolnay Miklós építtette a napóleoni háborúk során Pécsett ápolt és itt elhunyt francia katonák emlékére, amiért őt a francia kormány a becsületrenddel tüntette ki. Pilch Andor tervezte, az emlékművet 1908. május 31-én avatták fel. Innen, a kiálló szikláról csodálatosan szép kilátás nyílik Pécs városára. Az emlékművel egyidőben készült el a Kardos úttól ide vezető sétaút, melyet annak idején Zsolnay Vilmos útnak neveztek el.
Gesztenyés (Keleti-Mecsek): Zengővárkony határában található védett szelídgesztenyés. Itt van eltemetve " végakaratának megfelelően " Rockenbauer Pál; sírja mára a természetbarátok "zarándokhelyévé" vált.
Gesztenyés (Közép-Mecsek): Pécsbányatelep északi végén lévő védett szelídgesztenyés.
Gubacsos kulcsosház (Nyugati-Mecsek): az abaligeti műút orfűi elágazásának közelében, erdészházból átalakított kulcsosház.
Gyarmathy Miklós kereszt (Közép-Mecsek): a Rotary körsétány Jakab-hegy felé eső, délnyugati részén található útszéli fakereszt. Gyarmathy Miklós a mecseki turistalétesítmények fejlesztője volt. A keresztet a pécsi Rotary Klub állította 1930-ban.
Gyuri út (Közép-Mecsek): Pécsett, a Tettye utcától a Tettye térig vezető, 1905-ben épült, 350 m hosszú utat nevezték el így. Reéh György, városi tanácsos, a Mecsek Egyesület igazgatója a névadó, aki közreműködött az út építésében is, és akit a "Tettye királyának" is neveztek. Lakóháza ma is megtalálható a Tettyén.
Halász (Öreg)-patak (Keleti-Mecsek): a Réka-völgyben folydogáló patak, a Stein-malomnál egyesül az óbányai patakkal.
Halomsírok (Nyugati-Mecsek). Lásd: Jakab-hegyi halomsírok.
Hamedli Gyula pihenő: a Tettyétől a Dömör-kapuhoz vezető sétaúton (Irma út) lévő pihenő, melyet 1910-ben a Mecsek Egyesület építtetett, Hamedli Gyula fényképész (1862"1904) hagyatékából.
Harács-mező (Keleti-Mecsek): Óbánya közelében az északkeleti gerincen lévő terület neve.
Hármas-hegy (Keleti-Mecsek, 603 m): a Keleti-Mecsek második legmagasabb hegye, Hosszúheténytől északra. Középső, legmagasabb csúcsán meteorológiai állomás található.
Hárs-tető (Keleti-Mecsek, 545 m): Püspökszentlászlótól északra, a Diós-kút fölött emelkedő magaslat.
Hasmányi templomrom (Közép-Mecsek): Komlón a Kórház feletti erdőben a lakóházak közelében található templomrom. Az elpusztult Hasmány falu koragótikus kőtemploma volt, melynek déli oldalán kosáríves boltozatú kapuja épen megmaradt.
Havi-hegyi kápolna (Közép-Mecsek, 247 m): a ma szépen restaurált kápolnát 1709"10-ben építették a pestis (dögmirigy) járvány megszűnte után hálaadásként, az építőanyagot emberi erővel hordva fel a hegykúpra. 1780-ban a templom belseje kiégett. Az oltár Mária-képét Rómából (megáldva) hozták. A kápolnát a közelmúltban restaurálták.
Herman Ottó-tó (Nyugati-Mecsek): az orfűi tórendszer harmadik tava, Tekeres községtől északra. Halrezervátum, természetvédelmi terület.
Hetyey [Hettyey, Hettyei] Sámuel: pécsi püspök, 1903-ban hunyt el. Róla nevezték el a püspökszentlászlói Bazsarózsa kulcsosház és a püspöki nyaraló előtti forrást.
Hetvehely (Nyugati-Mecsek): a pécs"budapesti vasútvonal mentén fekvő kisközség, XIII. sz.-ból való műemlék templommal. A Nyugati-Mecsekbe vezető túrák kiindulópontja lehet.
Hidasi-völgy (Keleti-Mecsek): Zobákpusztától északra, a magyaregregyi völgybe torkolló, hangulatos völgy, melyben több forrást (Hidasi-, Lajos-, Pius-, Wein György-forrás) is találunk, valamint a látványos Csurgó vízesésben gyönyörködhetünk.
Hosszúhetény (Keleti-Mecsek): a nevének megfelelően hosszan elterülő község a Zengő és a Hármas-hegy között. Nevét Hetény vezérről kapta, mely valószínűleg honfoglalás kori személynév.
Hotel Mediterrán (Közép-Mecsek): a volt Dömör-kapui Turistaház átalakításával épített szálloda.
Hotel Kikelet (Közép-Mecsek): a Pécs városra tekintő hegyoldalban 1937-ben épült, szép fekvésű szálloda. Építésekor nagy gondot okozott a tereprendezés, mert a turista utak nyomvonalát meg kellett változtatni.