Lakkeri fenyves (Keleti-Mecsek): a Cigány-hegy nyugati oldalán lévő fenyves erdő neve.
Lámpás-völgy (Közép-Mecsek): Kanta-várnál kezdődő völgy, amely Alsógyükésbe, a külszíni szénfejtéshez vezet. Nevét onnan kapta, hogy régen a bányászok lámpással a kezükben mentek munkára, illetve munkából haza.
Lapis (Közép-Mecsek, 530 m): a Tubes északi oldalának lejtőpihenője. A Mecsek-háti kövesút és több jelzett turistaút találkozása. Itt található az Erdész emlékmű (millenniumi emlékmű), mely a volt lapisi vadászház helyén áll, a Csörgey Titusz-emlékkő, egy erdei fakereszt (1928), valamint egy kőből készült madáretető-itató, melyet az 1930-as években létrehozott madárvédő telepre emlékeztetve építettek, tiszteletből.
Lapisi kereszt (Közép-Mecsek): Lapison, a műutak kereszteződésében álló fakereszt; 1928-ban állíttatta fel Raab Gyula, a Városi Erdőhivatal vezetője.
Lapisi kunyhó (vadászház) (Közép-Mecsek): egykor a Lapison állt vadászház, melyet 1907-ben a város segítségével a Mecsek Egyesület újjáépített. 1908-ban verandát építettek hozzá, hogy az arra járó turisták megpihenhessenek, a tűző naptól, esőtől védje őket a tető. Az épület 1956-ban megsemmisült, ma a helyén áll az Erdész emlékmű.
László pihenő (Közép-Mecsek): a Mecsek-kaputól északra található pihenő, melyet Zsiga Lászlónak, a Mecsek Egyesület tagjának emlékére építettek. 1926. május 17-én készült el. Dr. Igaz Béla, pápai prelátus, a felsőház tagja, a Mecsek Egyesület alelnöke avatta fel. A pihenőt Hoffmann László mérnök tervezte.
Legénysír (Keleti-Mecsek): a Kecske-hát 492 m-es magassági pontja közelében, az erdőben található sír. Itt húzódott az I. világháborút követő szerb megszállás alatt a demarkációs vonal. Ekkor lőtték le Szegedi László 19 éves szigetvári fiatalembert, aki menyasszonyát látogatta meg a megszállt területen. Ez az esemény adta a sír elnevezését. Emlékét míves sírkereszt őrzi; ezt megelőzően ezen a helyen egy fakereszt állt.
Letics-parrag (Boróka-tető) (Közép-Mecsek): Pécsbányatelep felett elhúzódó kelet"nyugati gerinc, 483 m magas háromszögelési pont. Régen fatorony állt rajta. Közelében található a Fehér-kúti kulcsosház.
Lóri (Közép-Mecsek): Vágotpuszta nyugati oldalában húzódó völgy. A Vágotra vezető út mellett kulcsosház, a patak másik oldalán lévő rét északnyugati sarkában vadászház, annak közelében a kiépített, vasas ízű Lóri-forrás található.
Lóri kulcsosház (Közép-Mecsek): Vágotpuszta közelében, a Lóri-völgyben lévő kulcsosház.
Madarak és fák napja: 1932-ben rendezte meg először a Mecsek Egyesület, melynek madárvédő osztálya már 1930-ban 530 madárodút helyezett ki a Mecseken, Lapis környékén.
Madonna-kép (Közép-Mecsek): a Bánffay Simon úton, az állatkert kerítése mellett található kép, melyet Scholtz Gyula ajánlott fel. A képet Troll Ferenc pápai prelátus szentelte fel 1900-ban. A ma látható Madonna-kép felújított változat.
Magyaregregy (Keleti-Mecsek, 210 m): a Keleti-Mecsek északnyugati szélén fekvő község, a Zobákpuszta"Bonyhád műút mentén. Közelében van a Máré-vár.
Magyar Kárpát Egyesület (MKE): az egyesület 1873-ban Tátrafüreden alakult meg Döller Antal vezetésével. Tevékenységi területe kizárólag a Magas-Tátrára korlátozódott, fő tevékenysége a magashegyi túrázás volt. Szitnya osztálya Selmecen jött létre 1882-ben, vezetője Téry Ödön volt. Budapesti osztálya 1888-ban alakult meg.
Magyar Természetbarát Szövetség (MTSZ): a magyarországi természetbarát szervezetek szövetsége. Többszöri átalakulás után 1987 óta működik jelenlegi formájában, önálló szövetségként. Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet, mely tevékenységét több szakágban folytatja (gyalogtúra, vízitúra, barlangász, hegymászó, kerékpáros, sítúra, természetvédelem).
Magyar Természetbarát Szövetség jelvénye: zölddel szegélyezett fehér körmező, alsó egyharmadában zölddel rajzolt, egymással kezet fogó két kéz, felettük stilizált hegyvidék; a körmező közepéből egy tőről fakadó három szál piros alpesi rózsa (havas szépe), rhododendron faj, melynek fehér a közepe; a rajzolat körül zöld betűkkel a szövetség neve; a köriratot nemzeti színű csík szegélyezi.
Magyar Turista Egyesület (MTE): az első országos turista egyesület, 1891-ben alakult meg Eötvös Loránd vezetésével, 152 taggal. 1907. június 29"30-án Pécsett tartotta vándorgyűlését.
Magyarürög (Nyugati-Mecsek, 190 m): a Jakab-hegy keleti lábánál lévő település, ma már Pécshez tartozik. Területén már illír-kelta népek is laktak, s a rómaiak nyomai is előkerültek. A községet Irugh néven már 1225-ben említik. Először a pálosoké, majd a pécsi püspöké volt. A törökök kiűzése után a jezsuiták kapták meg, akik a falu romos templomát újra felépítették.
Makár-hegy: Pécs nyugati részén található " ma már a város részét képező " magaslat. Makár Jánosról nevezték el, aki huszárezredes volt, az első, aki Pécs ostrománál (1686. október 14-én) derék katonáival a falakat áttörvén a városba hatolt, s onnét a törököt kiűzte. Hősiességéért egy házat, a pasamalmot és a Makár-hegyet kapta.
Malom-hegy (Közép-Mecsek): a Nagy-mély-völgy és a Petnyáki-völgy szegletében magasodik. északnyugati sarkánál áll a Ciframalom.
Mandulás (Közép-Mecsek): a Misina déli lejtőpihenője a Mecsek-háti műút leágazásának a szegletében, a kemping mellett. A régi neve: Cingolány-rét. A mecseki tornapálya kiindulópontja, valamint erdei játszótér és büfé található itt.
Mária-kápolna (Keleti-Mecsek): Püspökszentlászlón, az arborétum feletttt álló kis erdei kápolna, zarándokhely. Megközelíthető a Zengő felé haladó S jelzésről leágazó SO jelzésen. Mellette áll a Várvölgyből eltávolított Mária-kép, egy tárlón elhelyezve.
Mária-kép (Keleti-Mecsek): Jelenleg Püspökszentlászlón, az arborétum feletti Mária-kápolnánál álló kép. A kép eredetileg a Várvölgyi Mária-kútnál állt, de azt sajnos kidöntötték. A képoszlopot Baumann József készítette.
Mánfa (Közép-Mecsek, 203 m): a pécs"komlói műút mentén lévő község, Budafával egybeépült. A mánfa"dombóvári műút mellett találjuk az Árpád-kori műemlék templomot.
Mánfai templom (Közép-Mecsek): a XII. sz.-ból származó műemlék templom. Román stílusban épült, majd gótikus stílusban bővült. Ikerablakos tornya még félköríves, de a templomhajó már csúcsíves ablakú. Kapuja és támpillérei gótikusak.
Máré-vár (Keleti-Mecsek, 354 m): Magyaregregytől délkeletre, a Máré-völgy fölötti hegycsúcson található helyreállított várrom. Benne régészeti és a környék állatait, bogarait, növényeit bemutató kiállítás van, mely télen nem látogatható.
Máré-völgy (Vár-völgy) (Keleti-Mecsek): a pécs"szászvár"bonyhádi műútból Magyaregregytől délre, a 16. kilométerkőnél leágazó, DK felé a Dögkút-tetőig vezető völgy.
Máté-part (Keleti-Mecsek): a Csengő-hegytől északnyugatra a Hidasi-völgyig terjedő terület.
Máza (Keleti-Mecsek): Szászvártól keletre lévő, vele egybeépült bányász község. 1975-ben közigazgatásilag egyesítették Szászvárral, ma már ismét önálló falu.
Mecsek-csúcs (Közép-Mecsek, 534 m): a Misina tető régi neve.
Mecsek Egyesület (ME): az első pécsi természetjáró és védő egyesület, 1891. április 30-án alakult meg. Működése céljául Pécs városának és legközelebbi környékének járható utakkal történő összekötését, azok fenntartását, fasorok, ültetvények kialakítását és a Mecsek szépítését tűzte ki célul. Első vezetősége az alábbi összetételű volt:
Elnök: Kardos Kálmán, főispán; alelnökök: Bánffay Simon, közjegyző, Zsolnay Vilmos, gyáros; titkár: Kiss József, főreáliskolai tanár; igazgató: Vaszary Gyula, rendőrkapitány; pénztáros: Stern Károly, ügyvéd. 1914-től az egyesület tagja lett a Magyar Turista Szövetségnek. 1945-ben a Nemzeti Sport Bizottság az egyesületet feloszlatta. 1946-ban újjáalakult, elnöke Entz Béla lett. Végül 1948-ban megszűnt. 1992. április 30-án az egyesület " Kovács Szabó János kezdeményezésére " újjáalakult.
Mecsek Egyesület Barlangkutató Osztálya: 1904-ben alakult, vezetője Myskowszky Emil, bányafelügyelő volt.
Mecsek Egyesület jelvénye: álló ovális alakú jelvény, melyen felül körben a "Mecsek Egyesület", alul bal oldalt "1891", jobb oldalt "Pécs" felirat veszi körül a sárga virágú Doronicum caucasicumot (kaukázusi zergevirágot).
Mecsek Egyesület Keleti-Mecsek Osztálya: az osztály 1944-ben alakult meg, Pécsvárad központtal, Eötvös László vezetésével.
Mecsek-háti műút (Közép-Mecsek): a Mandulástól induló, a Tubes oldalán Lapisig, majd onnan a vízválasztó kelet-nyugati gerincén haladó aszfaltút, mely Árpád-tető közelében ér ki a pécs"kaposvári főútra.
Mecsekjánosi geológiai feltárás (Közép-Mecsek): A Mecsekjánosiból Kisbattyánba vezető út feletti domboldalban a Déldunátúlon egyedülálló, látványos 15 millió éves kőzetfal emelkedik ki az erdő vonalából.
Mecsek-kapu (Közép-Mecsek): a Hunyadi János út szerpentinjeinek kezdetén található árkádos, bástyás építmény. 1936-ban épült, jelképesen a Mecsek hegység bejárata. 2001"2002-ben felújították.
Mecsekjánosi (Közép-Mecsek): Komlótól északra fekvő, a városhoz tartozó kis település.
Mecseknádasd (Keleti-Mecsek, 190 m): a Mecsek keleti szélén épült község, a Pécset és Budapestet összekötő 6-os főközlekedési út mentén. Régi neve: Püspöknádasd. A község templomában őrzik Skóciai Szent Margit ereklyéjét. A Temlomhegy lábánál, a temetőben található Árpád-kori temploma (Szent István király-templom) értékes műemlékeink egyike.
Mecsekrákos (Nyugati-Mecsek): Orfűhöz tartozó település, a Toplica nevű, langyos vizű forrás található területén.
Mecsekszakál (Nyugati-Mecsek): Orfű községhez tartozó kis település a Pécsi-tó keleti oldalán, a hegyoldalban.
Mecsekszentkút (Nyugati-Mecsek). Lásd: Szentkút.
Mecsek turistatérkép: a Mecsek első turistatérképe 1896-ban jelent meg, a Bécsi Katonai Intézet készítette. A próbanyomatot a Mecsek Egyesület választmánya ellenőrizte 1895-ben. Méretaránya 1:75 000 volt. A Mecsek turistatérkép legújabb (1:40 000 méretarányú) kiadása 2007-ben jelent meg. Spirálos változatban forgalomban van a Mecsek Atlasz is.
Mecseki körsétány (Közép-Mecsek). Lásd: Rotary út.
Mecseki turistaút-jelzések: 1891-től kezdődött meg a mecseki turistautak kiépítése és jelzésekkel való ellátása. 1912-ig különböző színekkel jelezték az utakat, ábrák nélkül. 1913-ra olyan sok jelzett út volt, hogy a színjelzésről áttértek a fehér alapra festett számjelzésre. Ilyen számjelzéses turistautak Magyarországon csak a Mecseken voltak. 1940-ben kb. 300 km jelzett turistaút volt a Mecsekben. Ma már ismét " az országosan alkalmazott szabványnak megfelelően " színjelzéseket találunk a turistautakon, 2001-ben a Mecsekben 687 km jelzett út volt, melyből 2001"2002-ben 217 km hosszon " a szabványhoz való igazítás miatt " a jelzések megváltoztak. 2007-re befejeződött a forrásokhoz vezető útvonalak kijelölése, így a kiránduló a jelzett utakról a szabvány szerinti körjelzéseken könnyen megtalálhatja őket. Jelenleg 736 km hosszan vezetnek a Mecsekben a jelzett utak.
Mecseki zöld túra: 2001-ben " a jelzésváltozások során az addigi három, egymástól külön álló, zöld sáv jelzésű útvonal összekapcsolásával "kialakított turistaútvonal, mely 90 km hosszan vezet végig a Mecsek tájain.
Mecsextrem park (Közép-Mecsek): Pécs határtában Árpádtetőnél található színvonalasan megépített erdei kalandpark.
Meleg-mányi-völgy (Közép-Mecsek): a Letics-parragtól északra vezető szép, mésztufagátakkal, vízesésekkel tarkított völgy. Foglalt forrásai az Anyák kútja és a Meleg-mányi-forrás. A Mecsekben itt található a legnagyobb mésztufa-lépcsős vízesés.
Mély-völgyi kőfülke (barlang) (Közép-Mecsek): a Nagy-mély-völgyben, a Kánya-forrástól nyugatra található barlang. 1930-ban, Ozanich Gyula bányamérnök vezetésével tárták fel a barlangot, mely nyugati irányba halad, majd ív alakban délre fordul. Feltárásakor 34 m hosszban járható volt. Ma csak barlangkutató tapasztalattal rendelkezők látogathatják, megfelelő felszereléssel és szakvezetéssel. Ősemberleletekről nevezetes.
Mészáros Dezső: a TTE ügyvezető elnöke volt 1932-től. Még ebben az évben 500 pengőt adott az Istenkúti menedékház építésére.
Mézes-rét (Keleti-Mecsek): a zobákpuszta-bonyhádi műút mellett, Magyaregregy előtt található kis rét autóspihenővel, padokkal, asztalokkal, kis tóval.
Miklós-vár (Keleti-Mecsek): a Máré-vártól keletre emelkedő magaslat.
Miléva út (Közép-Mecsek): a Tettye fennsíkról a sziklák felett, a Szaniszló útból a Hotel Kikelet felé elágazó sétaút, mely 1907-ben készült el. Duka Miléváról, az építtető feleségéről nevezték el.
Misina-tető (Közép-Mecsek, 534 m): a Mecsek Pécs fölött magasodó csúcsa, régi neve Mecsek-csúcs. Itt áll a pécsi tv-torony, melynek a 70 m-es magasságban lévő kilátójához lifttel is fel lehet jutni. Szép kilátás nyílik innen a városra, a környező hegyvonulatokra, és tiszta időben nagy távolságokra (Badacsony, Duna, Papuk hegység stb.) is ellátni. Az új torony szomszédságában, tőle nyugatra állt valamikor a Kiss József-kilátó.
Misina-tetői meteorológiai állomás (Közép-Mecsek): 1931. augusztus 3-án kezdte meg működését. A műszerek egy része a Kiss József kilátótoronyban, más része annak udvarán volt elhelyezve. A tv-torony felépítésével egyidejűleg megszüntették.
Miske-tető (Keleti-Mecsek): Kisújbányát nyugatról határoló hegyhát.
Mócs Szaniszló, dr. (1862"1904): ciszterci szerzetes, főgimnáziumi tanár volt, 13 éven át a Mecsek Egyesület választmányának tagja. A magashegyi túrázást is kedvelte. Berlinben halt meg, ott is temették el. Emlékét a Szaniszló pihenő és a Szaniszló út őrzi.