Sári pihenő (Közép-Mecsek): a Miléva úton, a Hotel Kikelettől délkeletre található pihenő, melyet 1928-ban építtetett Hamerli József, felesége tiszteletére.
Sárkány-kulcsosház (Nyugati-Mecsek): Orfűn, a Sárkány-szakadék bejáratánál található kulcsosház.
Sárkány-szakadék (Nyugati-Mecsek): Orfű falu déli végén, a Szuadó-völgy mély, sziklás, szakadékos torkolata. A szakadék természetvédelmi terület, a Sárkány-forrásig vezet benne jelzett út.
Sasfészek (Nyugati-Mecsek): a Jakab-hegy déli oldalában található függőleges homokkő sziklafal, valamikori bányaudvar.
Sás-völgy (Nyugati-Mecsek): Hetvehelytől keletre húzódó hosszú völgy neve. A völgyben széles kocsiút vezet, melyen a P négyzet jelzés is halad. A völgy Hetvehely felőli végénél fakad a Cigány-forrás.
Sikonda (Közép-Mecsek, 197 m): fürdő- és üdülőhely Komlótól 4 km-re. Gyógyvízű forrását 1928-ban találták meg, és ekkor építettek fürdőt, szanatóriumot. Ezután indult fejlődésnek az üdülőhely.
Sín-gödör (Keleti-Mecsek): a Zobákpusztát Bonyháddal összekötő műútról, a 13,4 kilométerkőnél keleti irányba induló völgy, a Szerecsen-hegy déli oldalán. A piros kör jelzés vezet rajta végig. A patak mellett, néhol meredek oldalban vezető út csodálatos, de nehezen járható. Felső végén találjuk a Szederindás-kutat.
Síugró sánc (Közép-Mecsek): a síelés elősegítése érdekében 1935-ben kiszélesítették a Misina tetőről a Kis-rétre vezető erdei vágást (léniát). Később síugró sáncot is építettek ide fából, mely mára már tönkrement. A tartópillérek betonmarad-ványai ma is láthatók.
Somlyó (Keleti-Mecsek, 572 m): a Dobogótól északra található magaslat.
Sós-hegy (Közép-Mecsek, 486 m): a Lapis mellett található magaslat, rajta kilátóval.
Sós-hegyi kilátó (Közép-Mecsek): Buzás Endre tervei alapján 1988-ban épült, római őrtoronyra emlékeztető kőkilátó a Lapis közelében lévő Sós-hegyen. Szép kilátás nyílik innen Pécs nyugati részére és a Jakab-hegyre.
Stein-malom (Keleti-Mecsek): az Óbányai-völgy és a Halász-patak völgyének találkozásánál lévő volt vízimalom, felette a hegyormon láthatók a Réka-vár romjai.
Stiglicfogdosó (Közép-Mecsek): a Lapistól északra, a Mecsek-háti műút kanyarjában északra elágazó köves, majd erdei kocsiút. A zöld kereszt jelzés vezet rajta a Darázs-kút felé. Nevét arról kapta, hogy lépesmézzel bekent ágakkal fogták itt a stigliceket (tengelicéket).
Strasser József (1879-1945): a Mecsek Egyesület tagja, aki a Donátusi kápolna közelében lévő villaszerű -szőlőházát- menedékházul ajánlotta fel a turistáknak, akik túráik során ott frissítő italokat és szerény ellátást is kaphattak.
Sugói-rét (Közép-Mecsek): Mánfától keletre, a Nagy-forrás-völgy és a Rákos-völgy találkozásánál elterülő tisztás.
Szabó Pál Zoltán (1901-1965): a Magyar Földrajzi Társaság tagja, egyetemi magántanár, 1938-ban a Mecsek Egyesület főtitkára. Számos munkája közül jelentős a -Mecsek hegység formációinak ismerete- c. tudományos értekezés.
Szakadás (Közép-Mecsek): az Orfűt Lórival összekötő, zöld sáv jelzésű turistaút mellett található terület. A monda szerint az alatta lévő barlangok beszakadásával alakult ki.
Szaniszló pihenő (Közép-Mecsek): a Dömör-kaput az állatkerttel összekötő sétaút mentén dr. Mócs Szaniszló ciszterci szerzetes, tanár, a Mecsek Egyesület választmányi tagja emlékére 1905-ben építetett pihenő. Építése 532 koronába került.
Szaniszló út (Közép-Mecsek): Suha Rezső városi erdőmester által 1904-ben kitűzött, a Szaniszló pihenőtől a Tettyére vezető 1500 m hosszú sétaút, melynek végén 122 lépcsőn kell lefelé haladnunk. Az út építése 1142 koronába került.
Szánkópálya (Közép-Mecsek): 1933-ban épült a Misinától a Dömör-kapuig 1300 m hosszan vezető első mecseki szánkópálya (ma a sárga sáv, lejjebb a zöld kereszt jelzésű turistaút vezet rajta). Azóta már újabb szánkópálya is épült, az előzőről a Kis-rét irányába leágazva.
Száraz-kút (Nyugati-Mecsek): a pécs-abaligeti műút mellett, a Lóriba vezető erdészeti aszfaltút elágazásával szemben található tisztás neve, mely egy valamikor itt állt kút emlékét őrzi. Egykor erdészeti cédulaház is állt itt. 2000-ben fakitermeléskor depónak használták a helyet, a kút gyűrűit is eltörték.
Szászvár (Keleti-Mecsek): bányásztelepülés a Hegyhát határán. Várának építését a XIII. sz.-ra teszik.
Szentkút (Mecsekszentkút) (Közép-Mecsek): a pécs-abaligeti műút mellett épült, Pécs városhoz tartozó település. Északi végződésében található a Szent-kút forrás. A kis település keletkezési ideje a XVII. sz. végére esik. Radonay püspök szokott ide visszavonulni Somogyi Zsigmond pálos rendi szerzetessel, aki a káplánja volt. Később a püspök a területet a pálosoknak adta, akik ide templomot, kis lakóházat építettek. Maga a település igazából a XIX. sz. utolsó harmadában alakult ki, s 1930 óta tartozik Pécshez. Mindig laktak e helyen szerzetesek, akik közül Török Antal valóságos remete életet élt. Róla nevezték el a Vörös-hegy és a Lapis közötti területet - ahová imádkozni járt - Remete-rétnek.
Szigriszt-kereszt (Közép-Mecsek): a Bánffay Simon út felső végén a Misina déli nyiladékában, a műút mellett álló kőkereszt, melyet Szigriszt Lajos, a Mecsek Egyesület tagja állíttatott fel 1910-ben. Mellette pihenőpadokat találunk.
Szószék (Keleti-Mecsek, 586 m): a Dobogótól délkeletre található lejtőkúp, -csúcs-.
Szörnye-völgy (Nyugati-Mecsek): Magyarürögtől északnyugatra, az Éger-völgy folytatásában, a Farkas-forrásnál elterülő völgyfő (Kis- és Nagy-Szörnye-völgy).
Szuadó-nyereg (Patacsi-mező) (Nyugati-Mecsek): a Vörös-hegyet a Jakab-hegytől elválasztó, kelet-nyugati irányú nyereg. Kurta-rétnek is hívták. közelében, tőle északra található a hangultatos Tixi-forrás.
Szunyola (Nyugati-Mecsek): a Patacsi-mezőtől keletre fekvő terület elnevezése.
Szürke-rét (Keleti-Mecsek): a Hidasi-völgy szép tisztása Pusztabányától északra; forrása a Szürke-forrás.
Takanyó (Keleti-Mecsek): Zobákpusztától északra, a Hármas-hegy északi lábánál fekvő völgy, itt találjuk a Takanyó-forrást is.
Tekeres (Nyugati-Mecsek): Orfűhöz, az orfűi üdülőcentrumhoz tartozó kis falu, a Herman Ottó-tó -bejárata-.
Tettye (Közép-Mecsek): Pécs felett elterülő kis fennsík, volt bányaudvar. Szathmáry György pécsi püspök XVI. sz.-i nyaralójának romjait találjuk itt, mely a török időkben derviskolostor lehetett, ugyanis a -tekke- törökül kolostort jelent. Innen a terület ma is használatos neve, a Tettye. Más feltételezés szerint puskaporos malmot épített itt a város, és innen a Tettye német neve: Pulwerstamm. 1904-ben Hantos János, uradalmi főkertész elkészítette a Tettye első rendezési tervét.
Tettyei kőkereszt (Havi-hegyi kereszt) (Közép-Mecsek): a Tettye melletti Havi-hegyen ma álló kereszt Rétfalvi Sándor pécsi szobrászművész alkotása. A nép ajkán élő legenda szerint egy fiatal pap, akinek megtetszett egy leány, szégyenében leugrott a meredek szikláról, lezuhant a mélységbe, és ott lelte halálát. Ennek emlékére áll fenn a kereszt.
Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE): 1910-ben Budapesten megalakult országos természetjáró egyesület. Pécsi csoportját 1911. március 19-én alakították meg Pécsett a Zrínyí utcai Munkásotthonban. Ennek első elnöke Reiger János, alelnöke Scheid József volt. 1914-ben beléptek a Magyar Turista Szövetségbe. A Belügyminisztérium 1944. április 15-én a TTE-t feloszlatta. Egyévi kényszerszünet után, 1945. március 10-én az egyesület újjáalakult, elnöke Gárdosi József, alelnöke Tolnai József lett, s az 1950-es évek első feléig működött.
Természetvédelmi és madárvédelmi mintatelep (Közép-Mecsek): a Dömör-kapui menedékháznál a Mecsek Egyesület 1933-ban mintatelepet hozott létre, ahol összegyűjtötték Baranya ritka virágait, s táblákkal jelölték tudományos és népi nevüket, valamint származási helyüket. 1936-ban madárvédelmi mintatelepet is kialakítottak ugyanitt és a Lapis környékén.
Tolnai József: a II. világháborút követően Pécs város szociáldemokrata polgármestere. 1942-ben a TTE pécsi csoportjának az elnöke volt.
Tölgyes út (Közép-Mecsek): a Kis-réttől a Tripammer-fáig nagyjából egy szintben vezető turistaút (melynek a Kis-rét és Kanta-vár közötti szakasza -az erdőművelés miatt - 2002-től új nyomvonalon, a piros sáv jelzéssel együtt vezet). Nevét az útvonala mentén több helyen fekvő tölgyerdőkről kapta. A zöld kereszt jelzés vezet rajta.
Tripammer-fa (Közép-Mecsek). Lásd: Tripammer Károly.
Tripammer Károly: városi erdőtiszt volt, róla nevezték el a Kozári vadászház közelében lévő erdei pihenő- és táborhelyet, melynek közepén bekerítve, emléktáblával megjelölve egy hatalmas, róla elnevezett öreg kocsányos tölgy áll (Tripammer-fa). Tripammer Károly érdemei közé tartozik a Mecsek turistaút-hálózatának kiépítésében végzett munkája.
Tubes (Közép-Mecsek, 612 m): a Közép-Mecsek legmagasabb csúcsa. Rajta állt a régi, 1910-ben épült János-kilátó, melyet a katonai torony építésekor, 1981-ben leromboltak. 1991-ben alapítványt hoztak létre újraépítése érdekében. Az új kilátót 2001. szeptember 15-én avatták fel. (lásd még: János-kilátó).
Vadász-emlékmű (Közép-Mecsek): a Rotary körsétány lapisi kanyarjában lévő, 2000-ben felállított emlékkő.
Vágotpuszta (Közép-Mecsek, 403 m): a Mecsek (és Baranya megye) legmagasabban fekvő, 10 házból álló települése. Lakói elhagyták, ma néhány házat újból laknak. A falu közepén jó vizű, 60 m mély kút található.
Vágyom-völgy (Keleti-Mecsek): Magyaregregytől nyugatra található vadregényes szurdokerdővel borított völgy. Érdekes a völgy kőzetrétegeinek váltakozása, így felszínen van a homokkő, márga, mészkő és különböző agyagpalák is. A völgy keleti végén áll a Leány-kő nevű szikla.
Vándor kulcsosház (Tettyei kulcsosház) (Közép-Mecsek): a volt tettyei kőbánya fölötti, az ún. Zsivanovics-villából kialakított kulcsosház.
Váralja (Keleti-Mecsek, 164 m): a Keleti-Mecsek északkeleti részén lévő bányásztelepülés.
Városi parkerdő (Közép-Mecsek): Pécs város fölött, a Remete-réttől a Tettyéig terjedő, a Tubes-Misina-Dömör-kapu-Tettye vonaltól délre eső terület. Pécs városa 1905-től parkerdőként kezeli. Helyi jelentőségű természetvédelmi terület.
Virágos-völgy (Nyugati-Mecsek): Kővágószőlőstől északra, a Nyáras-völgy déli végének neve. A K▲ jelzésű út halad a völgyben. A völgy foglalt forrásai a Csokonay-kút és Csepegő-forrás. A völgyben található az elapadt Lenke-forrás is.
Visnya Ernő: kincstári tanácsos, Pécs polgármestere, s egy ideig (1936-ban) a Mecsek Egyesület alelnöke volt.
Vörösfenyő kulcsosház (Keleti-Mecsek): Magyaregregytől keletre, a Nyárádi vadászház mellett lévő kulcsosház. Vízellátását a Nyomákói-kút és a Balincai-kút biztosítja.
Wolf József: a TTE pécsi csoportjának alelnöke 1914-ben, majd 1920-tól elnöke. 1932-től örökös díszelnökké választják. Ma a Fehér-kúti kulcsosház őrzi nevét.
Zengő (Keleti-Mecsek, 682 m): a Mecsek hegység legmagasabb hegycsúcsa, Pécsvárad fölött emelkedik. Régi neve: Vashegy.
Zengő kilátó (Keleti-Mecsek): az első kilátót a Zengőn 1895. június 23-án avatták fel, Terstyánszky László közalapítványi főerdész támogatásával. Az eseményre a Mecsek Egyesület kirándulást szervezett, ami a nagy esőzés miatt elmaradt. 1929-ben a Földművelésügyi Minisztérium az összedőlt kilátó helyén egy újabbat állíttatott fel. A jelenlegi, betonból készült tornyot (geodéziai mérőtorony) 1978-ban állították fel. A torony tetején kilátót alakítottak ki, amelyből szép körpanoráma tárul elénk a Keleti-Mecsekről. A hegycsúcsra egy lokátorállomás építését tervezik, mely egyben kilátó is lesz.
Zengő-kő: a Zengő északi lejtőjén, az erdészeti műút mellett található emlékkő, melyet a pécsi Apáczai Nevelési Központ 1. sz. Általános Iskola -Zengő- természetjáró csoportja helyezett el. Avatása 1997. május 18-án volt. Közelében épült fel 2006-ban kő alapra egy modern vonalú esőbeálló.
Zengővárkony (Keleti-Mecsek): ősi település a Zengő tövében. A községben Fülep Lajosnak (1885-1970), emlékét, aki a falu református lelkipásztora volt 1927-1948 között, emlékszoba őrzi. A falu határában találjuk azt a védett szelídgesztenyést, ahol Rockenbauer Pál is nyugszik. Sírját emlékkő jelzi.
Zichy Gyula gróf: pécsi püspök volt, aki az egyházi erdőségben lévő Máré-vári és Hidas-háti vadászházakat a természetjárók rendelkezésére bocsátotta 1910-ben.
Zobákpuszta (Keleti-Mecsek, 350 m): kis, 16 házból álló település Komló közelében, mely közigazgatásilag Komlóhoz tartozik.
Zsidó-völgy (Közép-Mecsek): a Vágoti-gerinc keleti oldalában északi irányba, a Kőlyukig húzódó vízszegény, töbrös, karsztos völgy. Nehezen járható. A zöld sáv jelzés vezet benne végig.
Zsolnay Vilmos: gyáros, a Mecsek Egyesület alelnöke volt. Tisztelői "Öreg úr"-nak hívták.
Zsongor-kő (Nyugati-Mecsek, 540 m): a Jakab-hegy déli oldalán, Kővágószőlős felé kiálló sziklaalakzat, a Nyugati-Mecsek legszebb kilátópontja. Vaskorlátját 1892-ben helyezték el, és a lépcsőit is ekkor alakították ki. Közelében található az ún. "Remete-barlang". Zsongor török nyelven sólymot jelent (Zsongor-kő = Sólyom-kő). Nevéhez a török időkhöz kapcsolódó monda fűződik.