Abaliget (Nyugati-Mecsek, 209 m): a Nyugati-Mecsek északi részén épült falu; vasútállomása a falutól 4 km re, a Budapest"Pécs vasútvonalon van. A részben üdülőfaluvá alakult településen kemping található, valamint mesterséges tavak fürdési, csónakázási lehetőséggel. Cseppkőbarlangja vezetővel egész évben látogatható, turistaidényen kívül előzetes bejelentés alapján.
Abaligeti-cseppkőbarlang (Nagy Paplika) (Nyugati-Mecsek): Baranyában az első védett természeti érték, 1768 óta ismeretes. A barlang 500 m-es szakasza kiépített és látogatható. Patak folyik benne végig; levegőjének átlaghőmérséklete 12,6 oC. Gyógyhatású barlanggá nyilvánították; 2000-ben felújították a világítást és a járdákat, korlátokat. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében van.
Aranyhegy (Közép-Mecsek, 282 m): Pécs szőlőkkel telepített északnyugati részén lévő hegy, tetején a Donátusi kápolna áll. Ma már a város lakóövezetéhez tartozik.
Arborétum (Közép-Mecsek): Komlón a Bányász-park felett a Berek utca közelében található az 1950-es években létesített arborétum. Kis patak folyik benne végig, egy kiépített forrása is van. Az arborétum csendje kellemes kikapcsolódást nyújt az arra járóknak. Szabadon látogatható.
Árpád-tető (Közép-Mecsek, 390 m): a pécs-mánfai műút legmagasabb pontja. Az erdészeti központ épületeit, élelmiszerboltot és időszakos kempinget találunk itt, valamint itt működik a Mecseki Erdészeti Rt. erdei iskolája.
Babás-szerkövek (Nyugati-Mecsek): Kővágószőlős fölött, a Jakab-hegy déli oldalán található, érdekes vörös homokkő képződmények (összecementálódott kovasavas kavicsrétegek). Kialakulásukhoz monda fűződik. Régen a Jakab-hegyen lakók szerszámköveknek használták ezt a kőzetet, innen a szerkő elnevezés.
Baglyas-hegy (Keleti-Mecsek, 407 m): Zobákpusztától északra található magaslat, amely DK irányba a Hidasi-háton folytatódik.
Balázs-hegyi kilátó (Nyugati-Mecsek): Orfű fölött, a Balázs-hegyen áll. Elődjét 1975-ben építették fából, amely azóta összedőlt. A jelenlegi vastornyot Orfű község önkormányzata vásárolta, az új kilátót 2001 októberében adták át.
Balinca (Keleti-Mecsek): a Somlyó (Szamár-hegy) északi oldalában lévő hely neve.
Balog Károly út (Közép-Mecsek): a Kardos út északi végétől a Dömör-kapuig vezető sétaút. Balog Károly a Mecsek Egyesület alelnöke, majd elnöke volt. Királyi táblai elnökként ő avatta fel a Misina tető első kilátóját 1908-ban.
Bánffay Simon út (Közép-Mecsek): a Kardos út végétől (Roboz pihenő) a Misina-gerincig 1305 m hosszan vezető sétaút.
Bános (Közép-Mecsek, 270 m): Orfűhöz tartozó kis település. Közkútjának vize iható. A sárga sáv jelzésű turistaút vezet rajta keresztül.
Bányászpark (Közép-Mecsek): Komlón a városközpont felett létesített emlékhely, mely az elhunyt szénbányászoknak állít emléket.
Bányász út (Közép-Mecsek): a Pécsi Parkerdőben a Tubicai oldalban, a Rotary körsétánnyal, illetve a Mecsek-háti műúttal csaknem párhuzamos, a Lapisra vezető sétaút.
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség: a Baranya megyei természetbarát szervezetek szövetsége, a Magyar Természetbarát Szövetség tagszervezete. 1998 óta működik önálló jogi személyiségű, közhasznú társadalmi szervezetként. Címe: 7621 Pécs, Apáca u. 2/1.
Baranyai természetjárók panteonja (Közép-Mecsek): a Büdös-kúti kulcsosháznál, a Feri-forrással szemben lévő két kövön elhunyt természetjárók emlékére elhelyezett emléktáblák.
Bargyag (Keleti-Mecsek, 489 m): a Farkas-ároktól északra található csúcs.
Barna-kő (Keleti-Mecsek): a Sín-gödör bejáratával szemben, a zobák"magyaregregyi műút nyugati felén álló sziklatömb.
Bazsarózsa kulcsosház (Keleti-Mecsek): Püspökszentlászló üdülőfaluban, a volt püspöki nyaralóval szemben található, a régi iskola épületéből kialakított kulcsosház.
Bertalan-kápolna (Közép-Mecsek): a Flóra pihenő "alatt", szőlők között álló kápolna. Helyén 1332-ben az Ágoston rendiek zárdája és temploma állott, amely a török időkben elpusztult. A mostani kápolnát és a tőle nyugatra állott kis házikót 1749-ben építette " az első templom köveiből " egy itt remeteéletet élő Bertalan nevű pécsi polgár. A házikó a mindenkori templomszolga lakóhelye volt, amit a nép " a hagyomány szerint " remetelaknak nevezett. Az utolsó itt élő remete Halász István volt (1782), aki Fráter Anzelm néven élte magányos életét. A kápolna Bertalan apostol nevét viseli, melyről az oltárkép is tanúskodik. A kápolnánál évenként augusztus 24-én, Szent Bertalan napján búcsút tartanak.
Bertalan-szikla (Közép-Mecsek). Lásd: Flóra pihenő.
Betyártanya (régi) (Keleti-Mecsek, 425 m): Pusztabányán, a vadászház közelében, a fenyőerdő szélén állott romantikus, fából készült kis kulcsosház. Mellette tűzrakóhely, padok, asztalok. 1996-ban lebontották.
Betyártanya (új) (Keleti-Mecsek, 425 m): Pusztabányán, a régi betyártanya helyett 1996-ban téglából épült kis kulcsosház.
Bodó-hegy (Nyugati-Mecsek, 311 m): az Abaligeti-barlangot magában rejtő hegy, tetején óriási töbrökkel (víznyelőkkel).
Boróka-tető (Letics) (Közép- Mecsek, 483 m). Lásd: Letics-parrag.
Budafa (Közép-Mecsek): Mánfa községgel összeépült település. Vízgyűjtő terület, közelében van a Sugói-rét, ahol a Rákos-völgy és a Nagy-forrás-völgy találkozik.
Budafai kőfejtő (Közép- Mecsek): a Rákos-völgy déli mellékvölgyében található, ma már elhagyott kőfejtő. Itt bányászták a pécsi Bazilika tornyainak építőanyagát, és innen származik a Dóm tér obeliszkjeihez használt kő is.
Büdös-kúti kulcsosház (Közép-Mecsek): az orfűi műúttól keletre, a gerinc mögötti szép tisztáson álló kis kulcsosház, három kiépített forrással.